Ponuka seminárov



Ponúkame vám možnosť odborných seminárov, ktoré môže na základe dohody zabezpečiť SEZ – KES pre záujemcov (ucelené kolektívy z firem a pod.):

Ochrana pred úrazom elektrickým prúdom v elektrických inštaláciách nn
(požiadavky na ochranu podľa STN 33 2000_4_41, resp. v oblastiach, ktoré súčasný súbor STN 33 2000 nerieši: ochrana pred dotykom častí ktoré treba uchopiť rukou, všeobecné zásady ochrany v priestoroch so zvýšeným nebezpečenstvom úrazu, požiadavky na spoločné uzemnenie siete nn a vn…)

Ochrana pred bleskom
(požiadavky na ochranu pred bleskom podľa súboru STN EN 62 305, všeobecné požiadavky, manažment rizika, návrh ochranných opatrení..)

Praktické použitie prúdových chráničov v domových a priemyselných inštaláciách 
(princíp činnosti prúdového chrániča, triedenie podľa rôznych kritérií, najdôležitejšie parametre, oblasti použitia, miesta s povinným, resp. odporúčaným použitím…)

Problematika dotykových napätí v sieťach nn a vn
(definície a význam rôznych druhov dotykových napätí, odlišnosti v sieťach v sieťach nn a vn, dotykové napätia a uzemnenie, čas odpojenia poruchy vo vzťahu k dotykovým napätiam, meranie dotykových napätí…)

Ochrana pred úrazom elektrickým prúdom v prenosovej a distribučnej sústave
(podrobné informácie o PNE 33 2000-1: 2003 vo vzťahu k STN 33 2000_4_41)

Posudzovanie a triedenie vonkajších vplyvov podľa STN 33 2000_5_51: 2007
(kategórie, povahy a triedy vonkajších vplyvov; rozčlenenie priestorov z hľadiska vonkajších vplyvov; požiadavky na stavbu a výber zariadení podľa vonkajších vplyvov; zásady a postup určovania vonkajších vplyvov; revízie elektrických inštalácií podľa vonkajších vplyvov; …)

Elektrické rozvody podľa požiadaviek STN 33 2000_5_52 
(druhy a spôsob inštalovania elektrických rozvodov, výber a stavba rozvodov vzhľadom na vonkajšie vplyvy, väzba normy na STN 34 1050 a STN 33 2130, chyby a nedostatky v norme, ako postupovať v praxi…)

Nepriaznivé dôsledky vyšších harmonických v sieťach TN
(základy teórie obvodov s neharmonickými periodickými prúdmi, vznik vyšších harmonických v sieťach TN, vyššie harmonické rádu 3n v trojfázových sieťach, praktické problémy v praxi, zásady eliminácie nepriaznivého vplyvu vyšších harmonických…)

Nízkonapäťové rozvádzače z hľadiska požiadaviek STN 
(rozvádzače, rozvodnice, staveniskové rozvádzače – konštrukčné požiadavky, požiadavky na ochranu pred úrazom elektrickým prúdom, požiadavky na skúšky…)

Vybrané problémy sietí TN
(charakteristiky rôznych dprojektant – príprava na skúšku na TI SRa uzemnenie, miesta rozdelenia vodičov PEN v sieťach TN-C-S, impedancia poruchovej slučky, siete TN napájané z viacerých zdrojov, zásady označovania sietí v technickej dokumentácii…)

Informácie o vybraných normách súboru STN 33 2000
(informácie o všetkých doteraz vydaných častiach súboru STN 33 2000 – podľa dohody s účastníkmi seminára)

Revízie a kontroly ručného náradia a elektrických spotrebičov
(STN 33 16000, STN 33 1610 – prehľad a výklad ustanovení noriem, riešenie problémov pri aplikácii normy v praxi…)

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri obsluhe a práci na elektrických zariadenia
(požiadavky platných STN a právnych predpisov – zákon č. 124/2006 Z.z., zákon č. 125/2006 Z.z., nar. vlády č. 159/2001 Z.z., nar. vlády č. 201/2001 Z.z., STN 34 3100 a súvisiace normy …)

Veličiny a jednotky v elektrotechnike
(základná terminológia v elektrotechnike, zásady správneho používania veličín a jednotiek, zásady správneho používania veličín a jednotiek v technickej dokumentácii)

Bezpečnostné označovanie v elektrotechnike 
(požiadavky súčasných právnych predpisov a STN: bezpečnostné farby, značky na ochranu zdravia, označovanie vodičov a svoriek elektrických predmetov, nariadenie vlády 444/2001 Z. z.)

V prípade záujmu možno jednotlivé témy kombinovať, prípadne dohodnúť individuálne aj ďalšie témy seminárov a školení.

Ďalšie informácie je možné získať na sekretariáte SEZ-KES telefonicky, e-mailom alebo osobne počas úradných hodín – pondelok - piatok: 8 - 14 hod.